Aktualności

Napisać historię. KS Falubaz Zielona Góra - Stilon Gorzów (zapowiedź)

Już jutro na stadionie OSiR w Świebodzinie piłkarskie widowisko roku na lubuskich boiskach. W finale Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim KS Falubaz Zielona Góra podejmie Stilon Gorzów Wielkopolski. Początek meczu o godzinie 17:30.

 

Na ten dzień czekali z niecierpliwością wszyscy sympatycy kopanej. Polskiej kopanej, rzecz jasna, bo choć środowe wieczory w przeważającej większości zarezerwowane są na Ligę Mistrzów, to jutro czekają nas emocje trochę innego, dla zielonogórzan i gorzowian zdecydowanie większego kalibru. Pierwsze w historii piłkarskie derby pomiędzy Falubazem a Stilonem.

Nasi rywale, którzy jutro na stadionie w Świebodzinie wystąpią w roli gości, rozgrywają swój ostatni w tym sezonie mecz w roli 3-ligowców. Po trzech sezonach spędzonych na boiskach 3. ligi dolnośląsko-lubuskiej Stilon nie był w stanie zapewnić sobie utrzymania i występów w nowych, zreformowanych rozgrywkach, które skupiać będą zespoły z lubskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Na finiszu Stilonowi do utrzymania zabrakło tylko jednego punktu, bo dokładnie tyle wystarczyłoby do zrównania się w dorobku z Formacją Port 2000 Mostki, którą gorzowianie wyprzedziliby dzięki lepszemu bilansowi meczów bezpośrednich.  

Na osłodę tego sezonu pozostaje więc zespołowi z północy województwa finał Pucharu Polski. Dla Stilonu to drugi na przestrzeni roku finał. W ubiegłym sezonie gorzowianie zwyciężyli 5:0 w decydującym meczu z rewelacją rozgrywek, KS Mieszko Konotop, dzięki czemu awansowali na szczebel centralny, gdzie najpierw uporali się z Kotwicą Kołobrzeg (3:2), a następnie przegrali ze Stalą Stalowa Wola (0:1) i odpadli tuż przed 1/16 finału, gdzie do gry włączają się zespoły z Ekstraklasy. Bieżący sezon w rozgrywkach pucharowych Stilon rozpoczął teoretycznie od 2. rundy, jednak de facto od 3., ponieważ w pierwszym meczu otrzymał walkower z Wartą Słońsk. Później przyszły wygrane z Meprozetem Stare Kurowo (2:0), Wartą Gorzów Wielkopolski (4:0), Spartakiem Deszczno (5:0) oraz drugim zespołem piłkarskiego Falubazu (4:2).

KS Falubaz do jutrzejszego pojedynku podchodzi ze zdecydowanie wyższym morale, ponieważ od niespełna tygodnia jest pewien, że w kolejnym sezonie będzie występować w 3. lidze. Droga zielonogórzan do finałowego boju była nieco dłuższa i wydaje się, że trudniejsza, choć zaczęło się od trzech strzelanin, które bardziej przypominały trening strzelecki, niż poważne granie: 13:1 z Mewą Cigacice, 12:2 z Iskrą Małomice i 6:1 z Błękitnymi Olbrachtów. Najcięższy bój podopieczni trenera Jarosława Misia stoczyli w ćwierćfinale z Piastem Karnin, który wyeliminowali dopiero po serii rzutów karnych (w regulaminowym czasie i po dogrywce był remis 2:2). W półfinale KS Falubaz sprawił sporego kalibru niespodziankę, wyrzucając za burtę Formację Port 2000 Mostki (2:0).  

Czy w jutrzejszym pojedynku można upatrywać w którejś drużynie faworyta? My się o to nie pokusimy. Po jednej stronie barykady 4-ligowiec, który przed chwilą awansował do 3. ligi. Po drugiej zaś 3-ligowiec, który do 4.ligi spadł. Być może znajdą się czynniki, które będą przemawiały za jednym bądź drugim zespołem, ale to przecież derby. Pierwsze w historii. Wszystko inne schodzi na dalszy plan. Niech zadecyduje boisko.

 

Początek finału Pucharu Polski na szczeblu województwa lubuskiego pomiędzy KS Falubaz Zielona Góra a Stilonem Gorzów Wielkopolski w środę o godzinie 17:30 na stadionie OSiR w Świebodzinie.

 

Informacje organizacyjne dla kibiców:

Środowe piłkarskie święto nie może się odbyć, bez kibiców, których gorąco zapraszamy do Świebodzina, aby wspierali naszą drużynę w finałowym pojedynku. Stowarzyszenie Kibiców Tylko Falubaz organizuje wspólny wyjazd samochodów na ten mecz. Zbiórka kibiców odbędzie się na parkingu przy nowej części cmentarza w Zielonej Górze o godzinie 16:00.

Organizatorzy środowego spotkania informują, że dla kibiców Falubazu przygotowany zostanie parking przy ulicy gen. Władysława Sikorskiego (poniżej mapka z dojazdem, według której prosimy kierować się na świebodziński stadion). Po tej stronie zostaną też przygotowane dla nas sektory.