Aktualności

Łączy nas sport! PZPN i nasza fundacja pomaga żużlowcom poszkodowanym w wypadkach

Są chwile, gdy przedstawiciele różnych dyscyplin stają ramię w ramię i otwierają swoje serca, by wspólnie pomóc sportowcom, którzy z różnych przyczyn tego wsparcia naprawdę potrzebują. Dziś mamy kolejny przykład takiej inicjatywy. Polski Związek Piłki Nożnej przekazał fundacji „Falubaz Pomaga” bilety na mecze Polaków na EURO 2016. Dochód z ich licytacji trafi m.in. do żużlowców poszkodowanych w wypadkach na torach.

Żużel to z jednej strony wielka pasja, niebywała prędkość i zastrzyk adrenaliny, a z drugiej – ogromne niebezpieczeństwo. Nie brakuje niestety przypadków przedstawicieli tej dyscypliny, którzy po fatalnych w skutkach wypadkach na torach żużlowych nie tylko musieli przerwać swe kariery, ale do dziś walczą o powrót do pełnej sprawności. W ubiegłym roku cały sportowy świat poruszyła kraksa z udziałem jednego z najbardziej utalentowanych zawodników w historii „czarnego sportu”, Australijczyka Darcy’ego Warda. Takim osobom od kilku lat pomaga fundacja „Falubaz Pomaga” z Zielonej Góry. – Zawsze reagujemy na czyjeś nieszczęście. Założyliśmy fundację, ponieważ wokół nas jest naprawdę wiele osób potrzebujących wsparcia. Chcemy im skutecznie pomagać – mówi prezes fundacji, senator Robert Dowhan.

W trakcie styczniowego Balu Mistrzów Sportu z inicjatywy lekkoatlety Piotra Małachowskiego oraz przedstawicieli fundacji „Falubaz Pomaga” po raz pierwszy, tuż po ceremonii wręczenia statuetek, odbyła się akcja charytatywna. Do czterech żużlowych kasków zbierano pieniądze na rehabilitację Darcy’ego. – Uzbieraliśmy w kilka minut ponad 30 tysięcy złotych, a dodatkowo zgłosiły się związki sportowe i zadeklarowały pomoc – opowiada Dowhan. Wśród osób, które od razu zaangażowały się w to przedsięwzięcie, był prezes Zbigniew Boniek. – Jako PZPN łączymy się z przedstawicielami innych dyscyplin, by wspólnie pomagać ludziom, którzy są w potrzebie – podkreśla.

– Od razu zadeklarowaliśmy, że na rzecz fundacji przekażemy bilety na mecze Polaków podczas nadchodzących mistrzostw Europy. Teraz trafią one na specjalne aukcje, z których dochód zostanie przekazany najbardziej potrzebującym podopiecznym fundacji. Liczymy, że wspólnie uda nam się wylicytować naprawdę znaczące kwoty – dodaje prezes PZPN.

Przedmiotem licytacji będą karty wstępu na wszystkie spotkania „biało-czerwonych” w fazie grupowej EURO 2016: z Irlandią Północną (12 czerwca w Nicei), Niemcami (16 czerwca w Saint-Denis) oraz Ukrainą (21 czerwca w Marsylii). – Chciałbym podziękować prezesowi i całemu środowisku piłkarskiemu – mówi senator Dowhan. – To jest naprawdę duży dar. Piękne hasło „Łączy nas piłka” możemy teraz rozszerzyć i powiedzieć otwarcie: „Łączy nas sport”.

Obserwujcie uważnie naszą stronę. Wkrótce poinformujemy Was o starcie licytacji.