Było blisko… KS Falubaz 1:3 Stilon Gorzów (relacja)

Nie udało się piłkarskiemu Falubazowi sięgnąć po wojewódzki Puchar Polski i uzyskać awansu na szczebel centralny rozgrywek. W świebodzińskim finale KS Falubaz uległ Stilonowi Gorzów 1:3. Bramkę dla zielonogórzan zdobył Piotr Piwowarski. Dla gorzowian strzelali Kordian Ziajka, Adam Gruszecki i Michał Chyrek.

Wypełniony po brzegi stadion w Świebodzinie był w środowe popołudnie świadkiem pierwszych w historii piłkarskich derbów pomiędzy KS Falubaz Zielona Góra a Stilonem Gorzów. Obie drużyny nie zawiodły, stwarzając bardzo dobre, emocjonujące, trzymające w napięciu do ostatniego gwizdka widowisko. Jak to w finałach bywa - zwycięzca mógł być tylko jeden. Niestety, dziś ze zwycięstwa cieszy się Stilon.

Gorzowianie dobrze rozpoczęli finał i jeszcze przed upływem pierwszego kwadransa objęli prowadzenie. W 13. minucie po dośrodkowaniu z prawej flanki strzałem głową na listę strzelców wpisał się Kordian Ziajka. Zielonogórzanie chcieli rozpocząć mecz podobnie jak to miało miejsce z Formacją Port 2000 Mostki, dając się wyszumieć przeciwnikowi w początkowych minutach, jednak dali gorzowianom zdecydowanie za dużo swobody i szybko musieli rzucić się do odrabiania strat. W 18. minucie bardzo bliski wyrównania był Piotr Andrzejczak, którego strzał z dystansu przeleciał minimalne nad poprzeczką bramki Macieja Wolarka. 3 minuty później to jednak Stilon mógł cieszyć się z podwojenia prowadzenia, Ziajka, autor pierwszej bramki, nie potrafił oddać strzału w światło bramki po minięciu Łukasza Twarowskiego.

W 26. minucie Maciej Górecki jednym zagraniem ze środka pola minął linię defensywną Stilonu, a nieporozumienie pomiędzy obrońcą gorzowian a Wolarkiem wykorzystał Piotr Piwowarski, który najlepiej odnalazł się na wysokości piątego metra i skierował futbolówkę do pustej bramki, wprawiając w olbrzymią radość setki zielonogórskich kibiców, którzy tego dnia przybyli do Świebodzina. KS Falubaz zdecydowanie podkręcił w końcówce pierwszej połowy. Dogodną okazję miał Roman Kopacz, który starał się wykorzystać kolejne nieporozumienie w defensywie Stilonu, jednak jego strzał z 35. minuty o centymetry minął lewy słupek bramki Wolarka. KS Falubaz robił co mógł, by jeszcze przed przerwą wyjść na prowadzenie, jednak do szatni oba zespoły schodziły z jednobramkowym dorobkiem.

Druga połowa to ponownie mocny początek Stilonu. W 61. minucie po stałym fragmencie gry i dośrodkowaniu z prawej strony gorzowianie po raz drugi objęli prowadzenie, tym razem za sprawą strzału głową Adama Gruszeckiego. Piłkarski Falubaz z kolei zgubił gdzieś rytm z drugiej części pierwszej połowy i kompletnie nie mógł się odnaleźć. Stilon przeważał i to on był bliższy podwyższenia rezultatu, niż zielonogórzanie wyrównania. W 69. minucie Łukasz Twarowski wygrał pojedynek sam na sam z Abdulem Ouedraogo. KS Falubaz z wielkim trudem przedostawał się pod pole karne Stilonu, ale kiedy już się ta sztuka udała, to było groźnie. Najpierw w 82. minucie bliski wyrównania był Albert Cipior, którego strzał zza pola karnego fantastycznie wybronił Wolarek. Chwilę później do pozycji strzeleckiej w „szesnastce” doszedł wprowadzony w drugiej odsłonie Jan Juszczak, jednak strzał zielonogórzanina wylądował w koszyczku Wolarka. W ostatnich minutach KS Falubaz przeszedł na grę trójką obrońców, co bardzo szybko wykorzystał Stilon, który w 6. minucie doliczonego czasu gry po kontrataku ustalił wynik rywalizacji na 3:1 za sprawą Michała Chyrka.

Pierwsze piłkarskie derby Falubazu ze Stilonem kończą się zwycięstwem gorzowian, którzy zabierają ze sobą trofeum Pucharu Polski i uzyskują promocję na szczebel centralny. Mimo porażki zielonogórzanie wracają do domu z podniesioną głową. Podopieczni Jarosława Misia długimi fragmentami walczyli jak równy z równym, fragmentami dominując Stilon, jednak to gorzowianie cieszą się ze zwycięstwa i nie można powiedzieć, że niezasłużenie. Gratulacje dla zwycięzców - brawa dla pokonanych. Wielka szkoda, że przynajmniej przez rok nie będziemy świadkami takich derbów, jak te dzisiejsze.

KS Falubaz Zielona Góra - Stilon Gorzów Wielkopolski 1:3 (1:1)

0:1 Kordian Ziajka 13’

1:1 Piotr Piwowarski 26’

1:2 Adam Gruszecki 61’

1:3 Michał Chyrek 90+6’

KS Falubaz Zielona Góra: Łukasz Twarowski; Piotr Piwowarski, Maciej Piorun, Filip Kiliński, Łukasz Ziętek (90+4’ Maciej Brzeźniak); Karol Haraś (81’ Jan Juszczak), Maciej Górecki (70’ Jakub Babij), Piotr Andrzejczak; Albert Cipior, Andrzej Dorniak i Roman Kopacz.

Stilon Gorzów Wielkopolski: Maciej Wolarek; Adrian Gołdyn, Patryk Bil, Adam Gruszecki, Tomasz Szwiec, Filip Wiśniewski, Krzysztof Kaczmarczyk, Rafał Świtaj (56’ Michał Chyrek), Łukasz Maliszewski (46’ Abdul Ouedraogo), Patryk Jakubowski (64’ Damian Szałas) i Kordian Ziajka (90+5’ Daniel Mrozek).